Τιμώρησαν τους Rockets οι Kings

Το Houston βασίζεται στην επίθεση του αλλά πονάει στην άμυνα και το Sacramento φανέρωσε τις αδυναμίες του σε αυτό τον τομέα επικρατώντας 117-111 με τρεις παίκτες του να έχουν πάνω από 20 πόντους.

Ο James Harden (30 πόντοι) ήταν ασταμάτητος για ένα ακόμα παιχνίδι όμως οι Kings είχαν να αντιπαρατάξουν τη “βασιλική φρουρά” τους η οποία απαρτιζόταν από τον John Salmons (23 πόντοι, 6 ασίστ, 4/7 τρίποντα), τον Isaiah Thomas (23 πόντοι, 6 ασίστ) και τον DeMarcus Cousins (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Έτσι προηγήθηκαν 28-25 στην πρώτη περίοδο και 57-53 στο ημίχρονο δείχνοντας στους Rockets ποιος έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Με τη βοήθεια του Patrick Patterson (18 πόντοι) και του Omer Asik (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 3 κοψίματα)το Houston κατάφερε να πάρει προβάδισμα 86-84 στο τέλος του τρίτου δωδεκάλεπτου και στις αρχές του τέταρτου έφτασε να έχει διαφορά 10 πόντων (94-84). Κάπου εκεί όμως πήρε μπροστά ο Thomas και οι ισορροπίες στο παιχνίδι άλλαξαν για τα καλά. Ο playmaker του Sacramento σκόραρε τους 17 από τους 23 πόντους του στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα και μαζί με τον Salmons που πρόσθεσε άλλους 10 σε αυτό το διάστημα έφεραν τούμπα την αναμέτρηση.

Ο Thomas ισοφάρισε 100-100 και λίγο μετά με τρίποντο ξαναέβαλε μπροστά τους Kings 106-105. Στα τρία λεπτά που απέμεναν ακόμα για τη λήξη οι Rockets τον έστελναν συνεχώς στη γραμμή του φάουλ όπως και τον Salmons από όπου όμως δεν αστόχησαν ούτε μια φορά. Με 11/11 βολές έκαναν το σκορ 113-107 και παρότι οι Rockets μείωσαν στα 10.2 δευτερόλεπτα 113-111 ο Salmons σφράγισε τη δεύτερη σερί νίκη τους με τον ίδιο τρόπο.